Urodziny Józefa Czechowicza - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 45 w Lublinie

Tag img 14.03.2024, 18:43

Urodziny Józefa Czechowicza

W Lublinie mieszkamy, o poecie z tego miasta pamiętamy, czyli urodziny Józefa Czechowicza.

Dzień 15 marca to szczególna data w historii naszego miasta Lublina.
W tym dniu Lublin i jego mieszkańcy świętują 121 rocznicę znanego lubelskiego poety, fotografa i regionalisty Józefa Czechowicza, piewcy przedwojennego Lublina oraz autora wierszy dla dzieci.
Biblioteka szkolna SP 45 zaakcentowała to wydarzenie w ramach współpracy z Domem Słów, artystyczno- edukacyjną instytucją w Lublinie przy ul. Żmigród.
Dzieci z klasy 2b z wychowawczynią p. Hanną Borawską uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym na temat poety lublinianina Józefa Czechowicza. Motywami przewodnimi zajęć były wątki biograficzne, rodzinne oraz topograficzno-historyczne. Młodsi uczniowie pod opieką pani wychowawczyni samodzielnie ułożyli i napisali okazjonalne pozdrowienia dla Pana Józefa na kartkach urodzinowych przygotowanych przez Dom Słów. Życzenia te zostaną odczytane w dniu urodzin poety podczas akcji ulicznej.
Starsi uczniowie zaprezentowali wybrane strofy o lubelskim grodzie:
Michał Zugaj, kl. 4b – wiersz „Księżyc w Rynku”
Mateusz Piotrowicz, kl. 5a – wiersz „Wieniawa”
Z umiejętnością czytania w języku polskim zmierzyli się uczniowie z Ukrainy, uczący się w naszej szkole:
Yaroslava Smakovska, kl. 4b – wierszyk „Bawię braciszka”
Polina Meshcheriakova, kl. 4b – wierszyk „Klinika lalek”
Yeva Hryhorczuk, kl. 7a – wiersz „Prowincja noc”.
Serdecznie dziękujemy p. Arkadiuszowi Majewskiemu za pomoc w realizacji nagrań interpretacji młodych recytatorów. Działania w naszej szkole zostały zrealizowane przez nauczycieli bibliotekarzy: p. Lilianę Kwiecińską-Urbaniak i p. Mariolę Koc.